понедельник, 11 февраля 2019 г.

გაკვეთილის გეგმა


                   

ლია ჩხაიძე -სსიპ ქ.თბილისის N 32 საჯარო სკოლა

გაკვეთილის თემა
  აჟა-ფშაველას სულიერი პორტრეტის ჩამოყალიბება
(მეუღლის -თამარ რაზიკაშვილის ნაამბობის მიხედვით)
სწავლების საფეხური .კლასი          
საბაზო საფეხური. მე-9 კლასი
საგანი და მასწავლებელი     
ქართული ენა და ლიტერატურა - ლია ჩხაიძე
მოსწავლეთა პროფილი
30  მოსწავლე .
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
ამ გაკვეთილზე მოსწავლეები გაეცნობიან ვაჟა-ფშაველას მეუღლის-თამარ რაზიკაშვილის მოგონებას; ჩაუღრმავდებიან მწერლის ცხოვრებისეულ დეტალებს და ჩამოაყალიბებენ მის სულიერ პორტრეტს; ახსნიან, როგორ ყალიბდება ადამიანი პიროვნებად.
გაკვეთილის მიზნები
ქართ. IX. 6. მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
ქართ. IX. 8. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მიზნის შესაბამისი სტრატეგიების გამოყენება.
ქართ. IX. 11. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი ტექსტის ფორმისა და სტილის შერჩევა მიზნისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით.
შედეგები და ინდიკატორები.
·         ქართ. IX. 6.  აკვირდება, ამოიცნობს და შეაფასებს ავტორის ან პერსონაჟის/პერსონაჟების დამოკიდებულებას კონკრეტული გმირის, აღწერილი მოვლენების მიმართ;
·         ქართ. IX. 6. უკავშირებს წაკითხულ ტექსტში გადმოცემულ ან ნაგულისხმევ თვალსაზრისებს ცხოვრებისეულ გამოცდილებასა და სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებს, მხატვრულ და სამეცნიერო-დოკუმენტურ ფილმებს, სპექტაკლებს და სხვ.
·         ქართ. IX. 8. ვრცელი ტექსტის კითხვისას ხელახლა გადაავლებს თვალს ამა თუ იმ ადგილს, აკეთებს ჩანაწერებს, გამოყოფს მნიშვნელოვან თვალსაზრისებს, ჩამოწერს კითხვებს ტექსტის უკეთ გასაგებად;
·         ქართ. IX. 8. იყენებს სქემებს, დიაგრამებს, ცნებების განმარტებებს, აზრობრივ რუკებს ან სხვა საშუალებებს მნიშვნელოვანი ინფორმაციისა და იდეების გასააზრებლად და დასამუშავებლად;
·         ქართ. IX.11. სხვადასხვა აუდიტორიისათვის შეარჩევს ტექსტის ტიპს (ლიტერატურული ნარკვევი, მიმართვა, წერილი, რეკომენდაცია, ვებგვერდის სტატია, ესეი და ა.შ.), რათა უპასუხოს მათ მოთხოვნებს და ინტერესებს; 
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან მწერლის ბიოგრაფია და ნაწილობრივ იცნობენ მის შემოქმედებას.ფლობენ ჯგუფში მუშაობის წესებს.ეშეუძლიათ წაკითხულის გააზრება და საკუთარი თვალსაზრისის ჩამოყალიბება მოცემულ საკითხზე.
შეფასების საგანი და
პროცედურები
·         ტექსტზე მუშაობის,გააზრებისა და მსჯელობის უნარი;
·         წერის სტრატეგიების უნარის ფლობა.
·         პირადი შეხედულებების მკაფიოდ და გასაგებად  ჩამოყალიბება.
·         საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა;
·         თანამშრომლობა
სასწავლო მასალა და  ტექნიკური რესურსები.
·         სახელმძღვანელო-ქართული ენა და ლიტერატურა:ნანა ღონღაძე,ნათელა მაღლაკელიძე.
·         დაფა,  ცარცი, ფურცლები,ფორმატი,მოსწავლეთა მიერ შექმნილი პოსტერები,კომპიუტერი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა,დრო,ორგანიზება
 საორგანიზაციო საკითხები -2წთ
·         მასწავლებელი ესალმება კლასს,აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს.
·         აცნობს გაკვეთილის მიზნებს,თუ რა მეთოდებს და რესურსებს გამიყენებს მიზნის მისაღწევად
·         რა შედეგს ელის გაკვეთილის ბოლოს
·         აცნობს შეფასების ფორმებს
·         კიდევ ერთხელ შეახსენებს შეფასების რუბრიკებს.


აქტივობაN 1
მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
შეფასება
დრო
            გონებრივი იერიში.

რა ვიცით ვაჟა-ფშაველას შესახებ?





წინარე ცოდნის გააქტიურება
მუშაობა მთელ კლასთან
აზრობრივი რუკა-კოგნიტური დიაგრამა.
პროექტორი,
კომპიუტერი.
განმავითარებელი
2 წთ.





აქტივობა N 2.
მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
  შეფასება                    
დრო
ტექსტზე მუშაობა
კომენტირებული კითხვა
ჯგუფური
თამარ რაზიკაშვილის ნაამბობი
ფოკუსირებული დაკვირვება
5 წთ

აქტივობა N 3.
მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
  შეფასება                    
დრო
წერითი სამუშაო
ვაჟას სულიერი პორტრეტის ჩამოყალიბება
ჯგუფური

განმს.
განმავ.
3 წთ.
აქტივობა N 4.


მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
  შეფასება  
დრო
,,იას უთხარიოთ ტურფასა“-ლექსის მოსმენა აუდიო -ვიდეო ჩანაწერი
ვაჟას სულიერი მდგომარეობის ჩვენება,მოსწავლეების მიერ ამ დამოკიდებულების ახსნა და გააზრება
მთელ კლასთან
კომპიუტერი
პროექტორი
          განმ.       
5წთ.
საშინაო დავალება
არის თუ არა ვაჟა კაი ყმა?-თხზულება


Комментариев нет:

Отправить комментарий