понедельник, 11 февраля 2019 г.

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა                      

ლია ჩხაიძე-სსიპ ქ.თბილისის N 32 საჯარო სკოლა

გაკვეთილის თემა
                    ვაჟა-ფშაველას  ლექსი ,,კაი ყმა“
პიროვნების პასუხისმგებლობისა და მოვალეობის გააზრება
სწავლების საფეხური .კლასი          
საბაზო საფეხური. მე-9 კლასი
საგანი და მასწავლებელი     
ქართული ენა და ლიტერატურა - ლია ჩხაიძე
მოსწავლეთა პროფილი
30  მოსწავლე .
გაკვეთილის აქტუალობა
გაკვეთილი აქტუალურია იმით,რომ მოსწავლეს დააფიქრებს  კითხვაზე: ვინ არის კაი ყმა? რა ღირებულებებით საზრდოობს  მისი სულიერი სამყარო ?   -ამ კითხვებზე დაყრდნობით მოსწავლეები გაიზარებენ სათაურს.
ვაჟას ეს უკვდავი ლექსი დაგვანახებს,როგორ იქმნებოდა სხვადასხვა ეპოქაში კაი ყმის ხატი.
იმუშავებენ ლექსის მხატვრულ მხარეზე. პირველად გაიცნობენ ასტროფიულ ლექსს
გაკვეთილის მიზნები
შედეგები და ინდიკატორები.
წინასწარი ცოდნა
შეფასების საგანი და
პროცედურები
სასწავლო მასალა და  ტექნიკური რესურსები.
·         სახელმძღვანელო-ქართული ენა და ლიტერატურა:ნანა ღონღაძე,ნათელა მაღლაკელიძე.
·         დაფა,  ცარცი, ფურცლები,ფორმატი,მოსწავლეთა მიერ შექმნილი პოსტერები,კომპიუტერი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა,დრო,ორგანიზება
 საორგანიზაციო საკითხები -2წთ
·         მასწავლებელი ესალმება კლასს,აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს.
·         აცნობს გაკვეთილის მიზნებს,თუ რა მეთოდებს და რესურსებს გამიყენებს მიზნის მისაღწევად
·         რა შედეგს ელის გაკვეთილის ბოლოს
·         აცნობს შეფასების ფორმებს
·         კიდევ ერთხელ შეახსენებს შეფასების რუბრიკებს.


აქტივობაN 1
მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
შეფასება
დრო
          
სათაურის გააზრება



მუშაობა მთელ კლასთან
პროექტორი,
კომპიუტერი.
განმავითარებელი
5 წთ.





აქტივობა N 2.
მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
  შეფასება                    
დრო
ლექსის ,,კაი ყმა“აუდიო ჩანაწერის მოსმენა.კითხულობს მსახიობი კოტე მჟავია.

ინდ.
ფოკუსირებული დაკვირვება
5 წთ

აქტივობა N 3.
მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
  შეფასება                    
დრო
ტექსტის დაყოფა მონაკვეთებად და მასზე მუშაობა.
 მთავარი სათქმელის ამოცნობა

განმს.
განმავ.
3 წთ.
აქტივობა N 4.
მიზანი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
  შეფასება  
დრო
ასტროფიული ლექსის გაცნობა.მხატვრული სამკაულების ამოცნობა.
მოსწავლეები წარმოაჩენენ თითოეული სტროფის ემოციური მუხტსა  და მხატვრული პალიტრა: როგორ, რომელი გრამატიკული და მხატვრული საშუალებებით მოაქვს ავტორს სათქმელი მკითხველამდე?
მთელ კლასთან
კომპიუტერი
პროექტორი
          განმ.       
5წთ.
საშინაო დავალება

Комментариев нет:

Отправить комментарий